אודות המשרד
צוות המשרד
תחומי עיסוק
שאלות ותשובות
צור קשר

לפגישת יעוץ

(ללא התחייבות)

מלא הפרטים ונחזור אליך בהקדם

שם
טלפון
דוא"ל
נושא

ליצירת קשר מיידי
פנה אל משרדנו
בטלפון 04-8525233
או info@bzlawoffice.co.il

רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית?

המונח רשלנות רפואית מעורר שאלות רבות הנלוות לו. מהו טיפול רפואי נכון? האם הטיפול הרפואי ניתן במועד הנכון? האם הטיפול בוצע במיומנות הראויה? האם ניתן לצפות את כל השלכותיו של טיפול רפואי? מה מקומה של הסכמת החולה בטיפול הרפואי? ועוד כהנה וכהנה שאלות רבות וחשובות.

 

בדומה לתחומים אחרים בתחום הרשלנות, מאמץ בית המשפט בדונו בנושאי רשלנות רפואית, את מבחן הרופא הסביר. האם האופן בו נהג הרופא במקרה הנדון תואם את האופן בו היה נוהג רופא סביר ומיומן? על פי מבחן זה, רשלנות רפואית פירושה טיפול רפואי שניתן תוך סטייה מנורמות רפואיות ידועות ומקובלות במועד מתן הטיפול, כשסטייה זו גרמה לחולה נזק.

 

תחת כנפיה של הגדרה זו יכולים לחסות מגוון רחב של נושאים – רופא שלא הבחין בממצאים בעת שהיה עליו להבחין בהם, רופא שלא איתר מומים בעובר, רופא שלא שלח את המטופל לבצע בדיקות רפואיות מתבקשות, רופא ששגה באבחנה, רופא שנטש חולה במהלכו של טיפול, רופא שנתן למטופל תרופה שגויה או במינון שגוי ועוד.

 

יודגש כי תחום הרשלנות הרפואית אינו מתייחס אך ורק לרופא המטפל אלא הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי בפעולתם או באי פעולתם של כל אחד ואחד מאנשי הצוות הרפואי לרבות פרמדיקים, אחיות וכו' בכל מוסד ומוסד רפואי כדוגמת קופות החולים, מרפאות לטיפול שיניים, מרפאות לטיפולים אסתטיים, מוסדות סיעודיים, בתי חולים ציבוריים ופרטיים ועוד.

 

מורכבותו של תחום הרשלנות הרפואית מחייב את החולה המבקש לתבוע פיצויים בשל רשלנות רפואית להיוועץ בעורך דין מומחה לתחום. רק עורך דין מומחה בעל ניסיון וידע מקצועי יוכל לבדוק האם הפר הצוות הרפואי שטיפל בחולה את חובת הזהירות הנדרשת ממנו והתרשל כלפיו והאם התרשלות זו היא הסיבה לנזקים שנגרמו לחולה.

 

האם בתביעת רשלנות רפואית יש צורך להוכיח נזק?

בתחום הרשלנות הרפואית בדומה לשאר תחומי הנזיקין, לא די בכך שהתנהגות הצוות הרפואי הייתה רשלנית אלא יש צורך להראות שהתנהגות זו היא שגרמה לחולה לנזק, בין אם מדובר בנזקים גופניים ובין אם מדובר בנזקים נפשיים. לעתים הנזקים הם ברורים, גלויים לעין וקלים להוכחה, אך לעתים הוכחת הנזק יותר מורכבת, לדוגמה: איחור באבחון מחלתו של חולה דבר המהווה רשלנות רפואית, כאשר רשלנות זו גרמה לנזק בדמות הפחתה בסיכויי החלמתו של החולה.

 

השלבים השונים בהגשת תביעת פיצויים עקב רשלנות רפואית

 

השלב הראשון – פגישת יעוץ ראשונה עם עורך הדין

בשלב זה נפגשים החולה ובני משפחתו עם עורך דין ומספרים לו באופן סובייקטיבי את סיפור המקרה והשתלשלות האירועים. רצוי שכבר לפגישה זו יביאו החולה ובני משפחתו את כל המסמכים הרפואיים המצויים בידם. בפגישה זו יוכל עוה"ד הבקיא בתחום לתת הערכה ראשונית בדבר קיומה של עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

השלב השני – איסוף החומר הרפואי ועריכתו

לאחר הפגישה עם החולה ובני משפחתו יחל עוה"ד באיסוף כל החומר הרפואי של החולה מהמוסדות הרפואיים השונים שטיפלו בו. עורך הדין לרשלנות רפואית יערוך את החומר ויבדוק לאיזה מומחה רפואי או מומחים רפואיים יש להעביר את החומר לצורך קבלת חוות דעת.

 

השלב השלישי – קבלת חוות דעת מומחה

על פי הדין, מי שרוצה להוכיח תביעה בעילה של רשלנות רפואית חייב לצרף חוות דעת של מומחה רפואי לכתב תביעתו. עוה"ד לרשלנות רפואית יעביר את כל החומר הרפואי לרופא מומחה או לרופאים מומחים ככל שיידרש, כדי שיכתבו חוות דעת רפואית שתיקבע האם אכן הייתה רשלנות רפואית של הצוות המטפל כלפי החולה.

 

חוות דעת אלו צריכות להתייחס למס' שאלות שונות שתשאלנה ע"י בתי המשפט וכדלקמן:

  1. האם הייתה רשלנות רפואית והצוות הרפואי הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו?
  2. מה הם נזקיו של החולה?
  3. האם הרשלנות הרפואית היא זו שגרמה לנזקיו של החולה (הוכחת הקשר הסיבתי)?

 

השלב הרביעי – הגשת תביעה לבית המשפט

לאחר שחוות הדעת המבססת את עילת התביעה של החולה מצויה בידי עורך הדין לרשלנות רפואית, יערוך עורך הדין את כתב התביעה ויגישו לבית המשפט ותביעתו של החולה לפיצויים תחל להתברר. קיימים מקרים בהם בהסכמת הצדדים יוחלט על מינוי מגשר או בורר לצורך בירור תביעתו של החולה.

 

עורכי הדין של משרדנו העוסקים ברשלנות רפואית ינהלו את תביעת החולה לפיצויים במסירות, במיומנות ובנחישות עד למיצוי זכות תביעתו מול הגורם הרשלן שגרם לו לנזק!!!

 

 

תחומי עיסוק