אודות המשרד
צוות המשרד
תחומי עיסוק
שאלות ותשובות
צור קשר

לפגישת יעוץ

(ללא התחייבות)

מלא הפרטים ונחזור אליך בהקדם

שם
טלפון
דוא"ל
נושא

ליצירת קשר מיידי
פנה אל משרדנו
בטלפון 04-8525233
או info@bzlawoffice.co.il

תאונות דרכים

תאונות דרכים הן מכת מדינה ולצערנו עשרות אלפי אנשים נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים. מסיבה זו חשוב מאוד שכל אחד ידע מהם הנהלים המקובלים במקרה של תאונת דרכים, ואיזה פיצוי מגיע לאדם המעורב בתאונה. חשוב גם להבהיר כי תחת המונח "תאונות דרכים" כלולות גם תאונות בהן מעורב רכב ציבורי, כגון מוניות ואוטובוסים, טרקטורים מסוגים שונים ואף רכבות. משום כך חשוב, בכל מקרה של פגיעה בה מעורב רכב מנועי כלשהו, להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום תאונות דרכים, על מנת להבטיח את מיצוי הזכויות המלא של הנפגע.

 

לעתים תאונת דרכים כהגדרתה בחוק ובפסיקת בתי המשפט יכולה להתרחש גם בשלב בו הרכב עומד לפני הנסיעה או לאחריה ואף אם אין כלל מגע פיזי בין הנפגע לרכב, כל עוד מתקיים מבחן הסיכון התעבורתי בשילוב עם מבחנים נוספים.

 

מבחן הסיכון התעבורתי מטרתו לקבוע האם הנזק שנגרם לנפגע הוא בגדר הסיכון שנובע מהשימוש ברכב המנועי למטרות תחבורה, ולכן בכל מקרה של פגיעה בעת הכניסה לרכב, יציאה מרכב, טיפול ברכב שלא במסגרת עבודתו של המטפל וכו', יש לפנות לעורך דין לתאונות דרכים כדי לברר האם נסיבות המקרה מהוות תאונת דרכים, המזכה את הנפגע בפיצוי.

 

האם כל נפגע תאונת דרכים יכול לתבוע?

כל בעל רכב במדינת ישראל מחויב לבטח את רכבו בביטוח חובה, במטרה לכסות את עצמו מפני מעורבות בתאונת דרכים. ביטוח החובה נועד לכסות את נהג הרכב, הנוסעים ברכבו ואת הולכי הרגל שעלולים להיות מעורבים בתאונה. חלק מן הפרמיה של ביטוח החובה מופרש ע"י חברות הביטוח ל"קרנית", שהיא תאגיד ציבורי שהוקם מכוח החוק במטרה להעניק כיסוי ביטוחי לנפגעי תאונות דרכים שאין באפשרותם לתבוע מבטח כלשהו, כגון במקרה של תאונות פגע וברח, תאונות בהן הנהג הפוגע נהג ללא ביטוח בר תוקף וכדומה.

 

ביטוח החובה מאפשר למעורבים בתאונה לקבל פיצוי בשל הנזקים הנפשיים והגופניים שעלולים להיגרם להם בתאונה, והפגיעות הכלכליות הכרוכות בכך.

 

במקרה בו חלילה קיפח אדם את חייו בתאונת דרכים, זכאים עזבונו והתלויים בו להגיש תביעה כנגד חב' הביטוח המבטחת את הרכב בביטוח חובה או כנגד "קרנית" היה ואין חב' ביטוח שחבה בפיצוי.

 

את מי ניתן לתבוע במקרה של תאונת דרכים?

במקרה של תאונת דרכים ניתן לתבוע מספר גורמים:

  • בגין נזקי גוף ניתן להגיש תביעה כנגד חב' הביטוח המבטחת בביטוח חובה את הרכב בו נסע הנפגע או הרכב שפגע בנפגע בהיותו הולך רגל.
  • במידה ואין כיסוי ביטוחי או במקרה של תאונת "פגע וברח" בו האחראי לתאונה אינו ידוע, יש להגיש תביעה כנגד "קרנית".
  • בעבור נזקי רכוש ניתן לתבוע את הנהג שגרם לתאונה.
  • במידה ותאונת הדרכים התרחשה בעת נסיעה לעבודה, בחזרה מן העבודה או בזמן העבודה, היא מהווה גם "תאונת עבודה", שבגינה ניתן להגיש תביעה כ"נפגע עבודה" למוסד לביטוח לאומי. במידה ויש לנפגע פוליסות ביטוח פרטיות המכסות מקרים של אובדן כושר עבודה או תאונות אישיות, ניתן לעתים לתבוע פיצויים בגין תאונת הדרכים גם מכוח פוליסות אלו.

 

מה צריך לעשות במטרה להגיש תביעה בשל תאונת דרכים?

במידה ונפגעת בתאונת דרכים, סדר הפעולות הנכון צריך להיות כדלקמן:

  • בשלב הראשון צריך לפנות לחדר מיון בבית חולים, במטרה לקבל טיפול רפואי ולמנוע הסתבכויות בשל הזנחת הטיפול הרפואי. חשוב להבהיר לגורם המטפל את סיבת הפגיעה ולוודא שכל התלונות של הנפגע כתוצאה מפגיעתו בתאונה מתועדות במסמכים הרפואיים.
  • בשלב השני מומלץ לנפגע לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום תאונות דרכים, אשר ינהל עבור הנפגע את תביעתו לקבלת מלוא הפיצוי לו הוא זכאי בגינה של פגיעתו בתאונת דרכים.

 

תשלום תכוף

קיימים מקרים בהם בשלב הראשוני עוד לפני שהחלה להתברר התביעה בבית המשפט או במהלך בירורה יהיו זכאים הנפגע ובני משפחתו שפרנסתם עליו או התלויים בו (במקרה בו התאונה קיפחה את חייו של הנפגע) לתשלום תכוף מאת חב' הביטוח.

 

תשלום זה מטרתו לשפות את הנפגע ובני משפחתו על הוצאות שהוציאו לצורך ריפויו של הנפגע לרבות הוצאות שהוציאו לצורך אשפוזו בבית החולים ואף לספק לנפגע ולבני משפחתו תשלומים חודשיים שיהיה בהם כדי לספק את צרכי ריפויו של הנפגע, סיעודו וכן את צרכי מחייתו ומחיית בני משפחתו שפרנסתם חלה עליו או את צרכי מחייתם של התלויים בו, הכל עד להחלטתו הסופית של בית המשפט לעניין הפיצויים.

 

 

תחומי עיסוק